Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Motar
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Motar

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Motar
    Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 01:14
 ne znam spada li u začinsko bilje, ali ne vidim ni neku temu gdje bih ga postavila...
riječ je o Motaru...po meni je to neka salatna biljka ( samonikla) ili prilog...nešto poput divljih šparoga...jede se ukiseljena ( kao kapari), a raste uz more - na kamenu koje more polijeva...
Slikala sam ga danas. pa evo:


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 15:57
Nikad do sada nisam čula da se ova biljka jede kao salata. Poznata mi je, pa ne bi bilo loše da mi napišeš recept da je idući puta isprobam.
Ja sam jedino njene sjemenke koristila u suhim aranžmanima.


Ažurirao kika - 09 Listopad 2007 u 15:58
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 15:59
 ukiseliš je kao i kiselu papriku...dakle prokuhaš kratko u vodi s octom i izvadiš...kad se ohladi spremiš u staklenke i zaliješ ohlađenom vodom u kojoj si je prokuhala..zatvoriš...servira se uz jela s jajima ili uz lešo ribu s tim da je poliješ maslinovim uljem i popapriš....
imaš više na netu o tome...ukucaj u google MOTAR...
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 07:19
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 ukiseliš je kao i kiselu papriku...dakle prokuhaš kratko u vodi s octom i izvadiš...kad se ohladi spremiš u staklenke i zaliješ ohlađenom vodom u kojoj si je prokuhala..zatvoriš...servira se uz jela s jajima ili uz lešo ribu s tim da je poliješ maslinovim uljem i popapriš....
imaš više na netu o tome...ukucaj u google MOTAR...
Motar je morska trava koja raste uz obalu, a pripremljena s maslinovim uljem ima jedinstven i vrlo primamljiv okus.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 08:18
Crithmum maritimum L. – petrovac, motar ili šćulac polugrmovita je halofilna trajnica iz porodice Apiaceae (=Umbelliferae), reda Araliales, razreda Magnoliopsida. Ova biljna vrsta rasprostranjena je u zapadnoj Europi uz obalu Atlantika, na sjever do Škotske, na Kanarskim otocima te uz obale Sredozemnog i Crnog mora. Često se nalazi na istočnoj obali Jadrana  gdje raste u neposrednoj blizini mora. Petrovac se odavno upotrebljava kao antiskorbutik, diuretik te kao povrće i začin. Dosadašnjim istraživanjima dokazano je da biljka sadrži eterično ulje, aminokiseline, kumarine i flavonoide
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 22:06
 Eto, tko zna - zna.. Bravo Ivane Thumbs%20Up
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 22:14
Malo sam tražila po internetu, ali nisam nigdje pronašla koji dio biljke se koristi za ukiseljavanje. ?
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 22:24
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Malo sam tražila po internetu, ali nisam nigdje pronašla koji dio biljke se koristi za ukiseljavanje. ?


www.gastronaut.hr

Salata od motra (salata),
Specijalitet mediteranske kuhinje


Salata%20od%20motra Sastojci:
motar
maslinovo ulje
masline
ocat
papar


Opis:
Motar izlomimo na lističe i kuhamo u vodi, pomješanoj s malo octa, oko 15 minuta dok ne omekša. Ohladimo ga i spremimo u staklenke sa octom razrjeđenim u vodi. Kada ga poslužujemo na salatu, začinimo ga maslinovim uljem i paprom. Uz njega se mogu poslužiti masline i češnjak.


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 22:33
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:

Motar izlomimo na lističe i kuhamo u vodi, pomješanoj s malo octa, oko 15 minuta dok ne omekša.
Da li to znači da se koristi samo lišće bez dijelova stabljike?
smile42
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 23:01
 da, uglavnom listići, ali listići znaju biti i kao na razgranatoj grančici, pa onda sve zajedno staviš..ništa se neće dogoditi ako i to jedeš samo je malo tvrđe...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 23:36
 Thank%20You 





Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 13:23
ovu biljku sam cesto sretao na moru..
doduse jednom sam probao izvaditi jedan struk,ali nije islo..
 
jako zanimljiv recept,pokusati cu i ja
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 11:23
... kiseli se isto kao npr krastavci....puna je minerla a po nekim tračevim i ispitivanjima znanstvenika obra je i za mršavljene!! ...svaki dan 1 šačica ukiseljenog... naodno....nisam probala-...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 00:45
 ja imam i ovogodišnje ukiseljene...upravo napravila...Big%20smile

kao salata mi izvrsno pase uz bilo kakav rizoto....njamiiii...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 00:39
Mi smo je jeli uz pršut i sir....pripremaju se listići u kvasini....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 19:09
Ima jedan na mojoj plaži, svaki dan ga gledam.Moram ga uslikati.
Nikad nisam probala napraviti nešto od motra (ili motara ).Nekako mi nije pasao kad sam ga zagrizla.smile185
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 20:02
Pa, nisam ni ja oduševljena.....prearomatičan mi je.....a želudac mi nekako osjetljiv.....
Uparvo petrovac cvjeta....slikala sam ga...ali ne znam đe su slike.-..
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2008 u 01:25
 Ja sam jucer probala pitu od motra...mogu vam reci da je to odlicna vecera...slana je to verzija pite...motar je skuhan, usitnjen mikserom, pomijesan sa sirom, jajetom i zacinima i s time su nadjevene ledove kore za savijace...ma bas dobro....
ja inace volim egzoticne i nsvakidasnje namirnice isprobavati....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 23:26
---
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2010 u 12:28
Raste iz kamena, tik uz more, pun soli.....mi ga zovemo petrovac.

Nabrala sam ga jučer, sad ću ga kiseliti

 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.