Začinsko i ljekovito bilje :: Stolisnik - lat. Achillea millefolium L.
Stolisnik - lat.  Achillea millefolium L.

Stolisnik - lat. Achillea millefolium L.

Ocijeni članak:
         

Porodica: ASTERACEAE-glavočike

Farmakopejski naziv : Millefolii herba, folia et flores

Narodni naziv: hajdučka trava, hajdučica, sporiš, kostrijet, romonika, ranjenik, vražja kopriva, petrovsko cvijeće.

 Povijest : legenda priča ( grčka mitologija) da je tijekom trojanskog rata Ahileja koji je bio simbol hrabrosti i snage, bio ranjen u petu  od njegova neprijatelja Parida, Krvareći odlazi do Afrodite koja mu opere petu stolisnikom, i od tada stolisnik prema tom mitu  i grčkom junaku dobiva ime Ahilej (Achillea). No unatoč ljekovitosti Ahilej umire, a stolisnik ostaje vjeran pratitelj ranjenicima. Biljka se koristi već 2000.godina.

U srednjem vijeku postojalo je vjerovanje da je stolisnik vještičja trava ! Vjeruje s eda uzgajanje ove vrlo ljekovite trave donosi ljubav, dobru sreću i jasno viđenje, Cvjetove stolisnika raspoređuju ispod jastuka, u svrhu dobivanja „istinskih snova“ o budućnosti.  Njegovo lišće stavljeno na oči ima čarobno djelovanje , prikazuje buduće velike  ljubavi. Poput mnogih „čarobnih“ biljaka u starom vijeku su ga zvali „željezna trava“ jer odlično zaustavlja krvarenja i liječi rane. Koristili su ga stari Druidi u svojim obredima, iz njega su izrađivali amulete i posipavali kućne pragove kao zaštitu od zlih sila.  Svežanj stolisnika obješen na vrata ili zavezan na dječju kolijevku na ivanjsku noć trebao je osigurati iduću godinu bezbolnu.  Postoje još vjerovanja o moćima stolisnika, no, neću time zamarati čitateljstvo.

stolisnik..jpg Ljekoviti dijelovi : cvijet i cijela biljka.

 

Djelovanje: Stolisnik spada u gorke droge pa se koristi za liječenje bolesti želuca i crijeva , te kod problema s jetrom i žuči. Osim ovog on djeluje protuupalno i spazmolitski ( ublažava grčeve ). Čaj od stolisnika pobuđuje rad bubrega, pospješuje cirkulaciju, smanjuje teškoće uslijed reume i gihta, koristan je ženama kod menstrualnih tegoba i bijelog cvijeta, pomaže kod unutarnjih krvarenja i krvarenja iz nosa. Stolisnik djeluje slično kao kamilica:koleretički, baktericidno, spazmolitički, kao adstrigens. Pomaže kod dispepsije kod nedovoljno izraženog apetita, grčevitih smetnji želuca i crijeva,menstruacijskih tegoba i krvarenja. Katkada se koristi kao diuretik kod visokog tlaka.

OPIS:

Stolisnik je iznimno invazivna biljka zbog puzavog korijenja i obilnog samozasijavanja. Raste posvuda.  Pogledasmo li bolje cvjetove, uočavamo veliku sličnost sa cvjetovima  kamilice. Kao i kamilica sadrži mnogo  modrog eteričnog ulja, gorke tvari, efirne masti, vitamina K i C, alkaloide, mravlju, octenu, valerijansku, oleinsku linoleonsku kiselinu, stearin, inulin, fosfate, fosfor, kalijeve soli i sumpor.

 UZGOJ : razmnožava se dijeljenjem korijenja.  U vrtu ga je dobro ukopati u zemlju zajedno sa posudom ili staviti opeke (ogradu) kako bi mu se ograničilo širenje korijenja.

BERE SE : u vrijeme cvatnje, od lipnja do rujna, a listovi čitavo vrijeme do jeseni.

Korist se cijela biljka , svježa ili osušena.

 

stolisnik1.jpg UPORABA U LIJEČENJU :
Antiseptik
Dubinsko čišćenje krvi
Koristi se u kozmetici
Djeluje i liječi kao kupelj ili oblog kod ispucanih ruku, ranjive prsne bradavice,
Psorijaze
Kod nervnih poremećaja rashlađivanjem  čajem od stolisnika
Povoljno djeluje kod liječenja dijabetesa, naročito u početnom stadiju.
Kod ženskih bolesti i PMS-a.
Djeluje protuupalno
Tonificira probavni sustav
Vaša jela možete obogatiti i zdravim začinima poput ružmarina, metvice, peršina, stolisnika koji Koristi se za čišćenje organizma i regulira znojenje,ali i mnogih drugih. A ako želite osjećaj slatkoće dodajte malo đumbira, cimeta, oraščića ili vanilije.


 

U veterini se daje konjima i ovcama kod nadimanja i grčeva a mladim odojcima kod bolesti crijeva. Ujedno je najzdravije krmivo.  Sitno iskosan list daje se peradi dok je mala, i to pomiješano s kukuruznim brašnom za brzi rast.

Za ljudsku prehranu, za jelo, bere se već u rano proljeće od veljače do lipnja i ponekad ponovo u jesen.  Jestivi su posve mladi i nježni listovi.Mladi listovi imaju aromatičan miris po eteričnom ulju  pa se dodaju salatama, varivima i svježem siru.

srolisnik.jpg Kod psorijaze  se uz obloge i kupelji moraju provesti i kure čišćenja krvi. Isto se upotrebljava i kod angine pektoris.

ČAJ  ili uvarak (oparak)  : priprema se od 20 g cvjetova u liri kipuće vode i pije  4 čaše na dan. Ili osnovno  - 1 žlica suhe droge  na 2,5 dl. vode. Drogu (osušeni čaj) preliti kipućom vodom, poklopiti i ostaviti poklopljeno da stoji  oko pola sata, dok se smlači. Kod želučanih tegoba treba piti malu čašicu dva puta na dan, sat prije jela.

Grčevi u želucu i crijevima smiruju se kad se uzima 3 puta na dan po 2 dl toplog napitka.

Kod neredovitih menstruacija popiti 3-4 puta na dan po šalicu oparka i to dva dana prije početka menstruacije.

Ovaj oparak pomaže kod navale krvi u glavu, kod vrtoglavice, depresije u klimakteriju.  Pije se prema potrebi.

KUPELJ I PRANJA : pripremaju se od 30-40 cvjetova u liri vode.

NISNI TAMPONI : pripravljaju se s namočenom gazom čaja ili svježim sokom biljke, gazu uguramo u nos, time se i zaustavlja krvarenje.

HLADNI OBLOZI: pripremaju se od svježeg soka biljke koji se izravno polože na bolno mjesto.

TOPLI OBLOZI : pripravljaju se od toplog čaja.

Stolisnik se može koristiti i na način da se  biljka zgnječi i zagrije te položi na bolesno mjesto.

ULJE OD STOLISNIKA : 100 grama suhih listova stolisnika, 1 litra suncokretova ulja ;u staklenku sa širokim grlom staviti usitnjenu suhu drogu i preliti svježim suncokretovim uljem. Grlo se prekrije pergament papirom ili najlonskom folijom, i dobro se zaveže.  U veći lonac kojem se na dno stavi sloj čistih platnenih krpa, na njih se stavi staklenka omotana čistom tkaninom. U bocu uliti hladnu vodu tako da oblije cijelu staklenku, te postepeno zagrijavati na slaboj vatri sve dok voda ne zakuha , pustiti da lagano kipi 3 sata, zatim maknuti s vatre i ostaviti da se voda u staklenki polako potpuno ohladi. Ulje se zatim procijedi u čistu platnenu tkaninu, uliti ga u manje čiste bočice, koje moraju biti od neprozirnog stakla i dobro začepiti.  Čuva se zamotano u tamni papir na suhom i hladnom mjestu.

Korist od ovog ulja je mnogostruka: pogodno je za sunčanje, izbjegava se crvenilo i upala kože kod sunčanja, a ujedno se dobiva lijepa boja kože.

Kod upale hemoroida pomaže oblog od ovog ulja. Postupak je da se komadić čistog platna namoči uljem, presavije nekoliko puta i stavi na upaljeni dio tijela i ostavi preko noći.

VINO SA STOLISNIKOM :

Potrebno je 40-50 grama svježe droge i 1 litra kvalitetnog bijelog vina

Oprane nadzemne dijelove stolisnika usitniti i preliti vinom, zagrijava se do vrenja, te se na laganoj vatri kuha još 15 minuta,  Pusti se sve postepeno potpuno ohladiti pa  tada vino procijediti i uliti u čistu staklenu bocu. Čuva se na suhom i tamnom mjestu.

Vino se koristi kao sredstvo za čišćenje i dezinfekciju kože, kod raznih rana, ozljeda, nagnječenja, čireva i ispucale kože.

Redovito uzimanje svježeg soka  i to 2-3 žličice na dan uspješno otklanja deformacije srčanog mišića (myodegeneratio cordis), odnosno stenokardiju (angina pectoris).

Stolisnik je vrlo  cijenjena i rado upotrebljavana biljka kako za vanjsku tako i za unutarnju primjenu. Gorkog je okusa, a između ostalog  povoljno utječe na metabolizam organizma.

KONTRAINDIKACIJE : Velike količine mogu uzrokovati glavobolju, a dugotrajna uporaba alergijski osip i osjetljivost kože na sunce.

Stolisnik - nije za trudnice i dojilje

 

 

© MI

Tagovi (ključne riječi)
biljka, ljekovita biljka, ljekovito, ljekovito bilje
 
KOMENTIRAJ ČLANAK STOLISNIK - LAT. ACHILLEA MILLEFOLIUM L.
 
Trenutno ima 2 komentar(a)
 
bibika | 7/17/2012 11:49:06 PM
na dno lonca staviš krpe i na te krpe staviš staklenku sa uljem i stolisnikom. (krpe štite staklenku da ne pukne.)zaliješ hladnom vodom i pustiš da voda zakuha. dalje razumiješ ?
 
 
btezak | 6/3/2012 2:55:26 PM
Moram priznati da ovo oko ulja ništa ne razumijem, koja flaša na krpu u lonac, u koju flašu voda, a u koju ulje, kojoj flaši krpa, pa ako može netko precizno pojasniti. Hvala
 
posalji komentar
 
Login
Registriraj se
korisničko ime
lozinka Zaboravili ste lozinku?
Ukoliko niste registrirani korisnik registrirajte se klikom na link dole
login registriraj se
Cvijet.info NEWSLETTER PRIJAVA
Prijavite se za besplatni časopis o cvijeću
Saznajte korisne savjete
za vrtno, sobno cvijeće
i uređenje vrta.
ime i prezime
vaša e-mail adresa
prijavi se
Anketa
Biljke - cvijeće pamtim i prepoznajem?
Samo po izgledu
Domaćem nazivu
Botaničkom ili latinskom nazivu
Neznam imena biljki
Sve znam o njima